Básně
Cestopisy, průvodce
Citáty
Dětské knihy
Eseje a úvahy
Fantasy
Historické romány, novely, povídky
Hobby
Hudební
Knihy pro dívky
Knihy pro ženy
Krimi
Kuchařky
Literatura faktu
Myslivost a příroda
Osobnosti
Ostatní
Regionální
Snáře, proroctví
Učebnice
Vesnické romány
Vtipy a humorné publikace
Smrt uherské královny
Zdenka Doležalová-Modranka

Popis:Děj historického románu zachycuje období panování uherského vládce Ondřeje II. Arpáda (13. století) a jeho manželky Gertrudy Meranské, která do Uher povolala templáře, učence, řemeslníky i obchodníky. Zápas o moc v zemi je vyvrcholením německé kolonizace v oblasti tehdejšího Nitranska (dnešní Slovensko) a Sedmihradska na východě země. Přestože Gertruda do Uher přináší kulturu, řemesla a vzdělanost, není pro zadunajské velmože přijatelnou panovnicí.Děj je plný intrik, napětí a dobových zákulisních politicko-náboženských machinací. V tomto boji trpí nejenom královna, ale zejména její děti, násilně odtržené od rodičů aby naplnily záměry politických transakcí. Ačkoliv by matka chtěla děti vychovávat podle vlastních představ, církevní oligarchie má na to jiný názor. Nejstaršího syna Bélu drží v zajetí v sídelním městě, dceru Alžbětu musela provdat do Durynska. (Alžběta Durynská, světice), aby si připravila cestu pro případný útěk do Německa.


Gertruda je několikrát pokořená, ale pokaždé v sobě najde dostatek energie, aby mohla bojovat za svá práva. V boji s chapadly politické moci se jí podaří s pomocí templářů a německých osadníků nahromadit dostatek bohatství aby mohla roztočit politickou ruletu v Uhrách. Ani jedna její snaha ale není korunována úspěchem


A přestože královně v poslední chvíli přicházejí na pomoc němečtí šlechtici, svůj zápas prohrává. V poslední chvíli se jí sice podaří utéct před vzpourou zorganizovanou palatinem Bankem v Prešpurku, ale ruka vraha jí zasadí tvrdou ránu. Umírá ve věku 28 let.


Tento šokující, vzrušující a napínavý příběh ze života uherských panovníků zachycuje pomoc nejsilnějších slovenských šlechtických rodů Poznanovců i Huntovců královské rodině a zároveň v kontextu celoevropského dění má co říci i dnešním Evropanům.
Cena:199,- Kč
Koupit:
ks


« Zpět na výpis z kategorie «